У Малій Угольці досі працює водяний млин і «пральна машина»-валило

9797954Цьому старовинному водяному млину, який зберігся до наших днів у селі Мала Уголька на Тячівщині, – більше ста років. Увесь цей час він був і залишається надійним помічником горян.

Розташована споруда дорогою до контори Угольського заповідного лісництва, звідки починається туристичний маршрут «Буковими пралісами Малої Угольки». Праворуч від дороги можна побачити двір з вивіскою на будівлі «Старий млин». На обійсті – сільська крамничка, кілька альтанок і, власне, млин. Механізм пристрою нехитрий: вода з притоку річки Мала Уголька по жолобах тече і падає на дерев’яне колесо, яке розкручує вал, що приводить у рух металевий барабан і жорна. Над ними є отвір для засипання зерна, а знизу – для мішка, куди насипають змелене борошно.
Господарі млина – місцева родина Яремів. Збудував цей пристрій їх пращур – місцевий мешканець Іван Йосипович Ярема на початку двадцятого століття.  Повернувшись із заробітків з Америки, придбав землю біля річки, де і поставив водяний млин. З тих пір його колесо крутилося щодня.
Колись млинів у цій місцевості було більше. Та в радянські часи від господарів, які займались млинарством, вимагали немалих  податків, та ще й змушували віддавати частину зерна та борошна до колгоспу. А хто був не згідний платити, то русло ріки, де стояв млин, переорювали, і млин ставав недіючим. Отак усі водяні млини, що були поблизу, – 5 в Углі та ще один у Малій Угольці – зупинились назавжди.
Яреми ж намагались платити вчасно. Це й допомогло зберегти їхню справу дотепер.
Біля млина облаштоване й валило – дерев’яна діжка з отворами, куди з гуркотом падає вода. Колись тут «валяли» теплі ковдри-джерги, які виготовляли у ткацькому цеху в Драгові, а зараз – перуть верхній одяг, ковдри. 
Молода господиня Олеся Ярема демонструє, як працює «пралька-автомат»: просто кидає у діжку з водою одяг. За деякий час речі будуть чисті, до того ж без електрики та прального порошку, а отже – без шкоди довкіллю.

 Валило – це не просто місцева екзотика, а справжній помічник у господарстві для місцевих мешканців, адже особливо у літній сезон село потерпає від нестачі води: в колодязях падає рівень ґрунтових вод, тож прання вдома стає справжнім випробуванням для малоугольківських ґаздинь.

Старовинна унікальна цікавинка приваблює туристів – не тільки з України, а й з-за кордону, адже вона розташована на території Карпатського біосферного заповідника, дорогою до Карстового мосту. У день нашого візиту млин з цікавістю оглядали учасники паломники з Кіровограду, під час поїздки православними святими місцями.
Мешканцям Тячівщини теж варто побувати тут бодай раз, аби на власні очі побачити, як працюють давній млин та архаїчна пральна машинка-валило.

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Наталія Маджара для Tyachiv.com.ua

Додати коментар


Захисний код
Оновити

us1

Популярні новини


Warning: filesize() [function.filesize]: stat failed for http://i1.ytimg.com/vi/iframe<span/hqdefault.jpg in /var/www/vh-6373/data/www/sz.uz.ua/modules/mod_junewsultra/img/phpthumb.class.php on line 3375
Паралізовані закупівлі життєво важливих ліків і призначення голови Національної служби здоров'я України; епопея з костюмами для ме...
17-річну мешканку Вінничини, яка приїхала навідати рідних на Виноградівщині і зникла на три дні розшукала поліція. Життю та здоров...
Мешканці Закарпаття, гості, туристи, а також водії, які транзитом перетинають наш край, часто скаржаться на якість дорожнього покр...
Усі новини...

Всі права застережено. "Срібна Земля 2014"

Про нас | Зворотній зв’язок | RSS